Ako začať pred stavbou krbu či pece?

Takmer každý z nás ma predstavu naplniť domácu pohodu po svojom. Jednou takouto predstavou a veľmi častou, je predstava krásneho večera pri krbe so svojou rodinou. Táto jedinečná atmosféra je nezameniteľná a tí, ktorí už toto čaro zažili, nám to vždy potvrdia. Každý však musí pri správnom výbere prejsť určitými fázami. Ako prvá je myšlienka. Myšlienka mať vhodný krb,alebo pec. Ale ako ďalej? Poďme sa teda na to spoločne pozrieť a skúsime Vám načrtnúť ako postupovať.

Pripravte sa na základné otázky 

Pre správne nadimenzovanie a návrh je podstatné sa  poradiť s kachliarskou firmou – krbovým štúdiom, kde Vám odborník -kachliar podá informácie potrebné od prípravy až po samotnú realizáciu. K tomuto poradenstvu a návrhu však potrebuje vedieť zopár užitočných informácií od Vás:

  • čo očakávate od vykurovacieho telesa – vykurovanie bude príležitostné, alebo uvažujete o vykurovaní intenzívne počas celého vykurovacieho obdobia , poprípade s doplnkovým teplovodným vykurovaním
  • ako veľký priestor bude vykurovaný
  • ide o  rodinný dom, chatu alebo iný objekt
  • aký komín sa nachádza na stavbe – typ, priemer, výška
  • v akom štádiu samotná stavba je – v plánovacom štádiu, rozostavaná stavba, alebo hotová stavba
  • je k dispozícii projektová dokumentácia
  • akú máte predstavu o investícii

Toto sú najzákladnejšie otázky pre správny začiatok mať krb, či pec.

Nezabúdajte však, že najideálnejšie je začať s prípravou krbu čo najskôr. Čiže už pred samotným začatím výkopových prác, aby ste prehodnotili všetky možnosti ohľadom základov komínového systému. Či sú nutné alebo nie. Nie vždy je nutné postaviť pevný murovaný komín so základom. Pre krb, pec, či krbové kachle je to často zbytočne komplikovaný proces. Komínový systém môže byť aj závesný a môže tak byť súčasťou stavby krbu, čo zjednodušuje proces aj náklady na samotnú výstavbu komínového telesa od základovej pätky až po zdĺhavú montáž, ktorá trvá niekoľko dní.

Najneskôr by ste však mali prísť v štádiu pred zaliatím betónového poteru. Táto fáza stavby je veľmi dôležitá z hľadiska nadimenzovania centrálneho prívodu vzduchu pre horenie (CPV), ktorý je privádzaný z exteriéru. Včasnou návštevou odbornej firmy sa vyhnete zvýšeným nákladom pri realizácii stavby krbu či pece. Preto túto návštevu neodkladajte a vopred si ju dohodnite v krbovom štúdiu.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore